دانستنی‌های تغذیه

آموزش تغذیه - خواص مواد خوراکی - بیماری ها در رابطه با تغذیه - گیاهان دارویی - رژیم های غذایی

چاقی و بیماریهای ناشی از آن در کمین کودکان ایرانی

به‌طور تقریبی از هر سه کودک و نوجوان بین 2 تا 19ساله، یک نفر اضافه وزن دارد.
به گزارش وب دا، بر اساس تحقیقات انجام شده، بیش از ۷۰درصد کودکان چاق اگر به حال خود رها شوند، به بزرگسالان چاق تبدیل می‌شوند و این امر بدون شک یکی از معضلات اصلی جامعه‌در آینده نیز محسوب می‌شود.
بر اساس این گزارش، تغییر در شیوه زندگی، افزایش زندگی های آپارتمانی و تغییر الگو بازیهای پرجست و خیز کودکانه به سمت بازیهای رایانه ای در سال‌های اخیر سن ابتلا به این بیماری را بسیار کاهش داده است و شمار کودکان و نوجوانان چاق در کشور رو به افزایش است.
کارشناس مسئول واحد بهبود تغذیه مرکز بهداشت استان خراسان رضوی در این زمینه اظهار داشت: بر اساس تحقیقات انجام شده 7 درصد کودکان زیر شش سال مشهد دچار اضافه وزن و یا چاقی هستند.
دکتر زهرا اباصلتی با اشاره به اینکه 4درصد از کودکان ما از لاغری و 2درصد از کوتاه‌قدی رنج می‌برند، خاطر نشان کرد: نتایج تحقیقات و سنجش‌هایی که قبل از مدرسه و در ابتدای ورود به آن انجام می‌شود، نشان می‌دهد که کودکان و دانش‌آموزان ما، هم دچار اضافه وزن و چاقی هستند و هم از سوء تغذیه و لاغری رنج می‌برند.
وی با اشاره به اینکه در این میان دانش‌آموزان دختر بیشتر در معرض این مشکلات قرار دارند، اظهار داشت: این تحقیقات همچنین نشان داده که دختران کوتاه‌قدتر و لاغرتر از پسران هم‌سنشان هستند. همچنین در مقایسه قدی کودکان استان‌ با سایر استان‌های کشور شاهد کوتاه‌قدی دانش‌آموزانمان هستیم.

کارشناس مسئول واحد بهبود تغذیه مرکز بهداشت استان خراسان رضوی گفت: یکی از عواملی که سبب چاقی یا لاغری دانش‌آموزان شده است، تغذیه نامناسب آنان در مدرسه است. بیشتر دانش‌آموزان بدون صبحانه راهی مدرسه می‌شوند و تغذیه‌ ناسالمی را از بوفه مدرسه خریداری می‌کنند.
دکتر اباصلتی افزود : برخی از مواد غذایی که در بوفه‌ مدارس به فروش می‌رسد، ناسالم است و میان‌وعده‌ مناسبی محسوب نمی‌شود که برطرف شدن این مشکل تنها با نظارت اولیا‌ و مربیان بر بوفه‌های مدرسه و فرهنگ‌سازی برای تغذیه سالم امکان‌پذیر است.
وی خاطر نشان کرد: ما نمی‌توانیم شرایط جامعه بیرونی یا ذائقه کودکان را تغییر دهیم‌ و تنها کاری که والدین می‌توانند انجام دهند، این است که از ابتدا روش‌های تغذیه سالم و درست تصمیم گرفتن را به فرزندشان یاد بدهند تا برایش به عادت تبدیل شود.
همچنین دکتر محمدرضا صفریان در این زمینه اظهار داشت : وسواس مادران برای دریافت کالری و رشد مناسب سبب شده تا کودکان در روز بیشتر از نیازشان کالری دریافت کنند. بنابراین در سال‌های اخیر بیشتر از گذشته شاهد کودکانی هستیم که دچار اضافه وزن و چاقی‌اند.
استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد یکی از پیامدهای اضافه وزن در کودکان را ابتلا به بیماری‌های مزمن در بزرگسالی عنوان کرد و گفت: تغییر سبک زندگی و مصرف خوراکی‌های چرب، خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف مثل دیابت، کبد چرب، فشارخون و بیماری‌های قلبی و عروقی را در کودکان افزایش داده است.
دکتر صفریان درباره تعیین چاقی و اضافه وزن در کودکان اظهار داشت: نمی‌توان یک عدد را برای وزن هر کدام از گروه‌های سنی عنوان کرد، بلکه آنچه بر اساس نمودار BMIتعیین می‌شود، می‌تواند تعیین‌کننده اضافه وزن یا کمبود وزن باشد.